John Glenn, první Američan na oběžné dráze
Cílová skupina: zrakově postižení.
Kdy a kde: Přednáška a beseda se bude konat v pondělí 21. února 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť, místnost John Glenn První Američan na oběžné dráze. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Přednášející: Tomáš Přibyl.
Popis: Před šedesáti lety, v únoru 1962, se na oběžnou dráhu vydal první americký astronaut, John Glenn. Pro Spojené státy to bylo obrovské povzbuzení po dlouhé řadě sovětských kosmických prvenství. A zároveň to byl začátek spanilé americké vesmírné jízdy šedesátými léty, která vyvrcholila přistáním člověka na Měsíci.
Artemis: návrat člověka na Měsíc
Cílová skupina: zrakově postižení.
Kdy a kde: Přednáška a beseda se bude konat v pondělí 28. března 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť, místnost ARTEMIS - Návrat člověka na Měsíc. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Přednášející: Tomáš Přibyl.
Popis: Padesát let. Přesně tolik letos uplyne od zatím posledního přistání člověka na Měsíci, od výpravy Apollo 17. V plném proudu jsou ale práce na tom, abychom se po lunárním povrchu opět prošli. Na Floridě vrcholí přípravy ke startu obří rakety SLS, lodi Orion, chystají se první díly základny Gateway, vyvíjený je lunární modul… Jak bude návrat člověka na Měsíc vypadat, kdy se ho dočkáme – a na co se můžeme těšit poté?
Historie kosmonautiky, od čínských raketek po současnost
Cílová skupina: zrakově postižení.
Kdy a kde: Přednáška a beseda se bude konat ve čtvrtek 21. dubna 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť, místnost Historie kosmonautiky - Od čínských raketek po současnost. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Přednášející: Milan Halousek.
Popis: Kosmická éra lidstva započala 4. října 1957 startem prvního Sputniku. Cesta od čínských raketek k dnešní kosmonautice byla ale dlouhá, se spoustou překážek, ale i úžasných okamžiků.
Na přednášce Milana Halouska z České astronomické společnosti si připomeneme ty nejvýznamnější mezníky kosmické historie – prvního člověka ve vesmíru, přistání pozemšťanů na Měsíci, i prvního československého kosmonauta, éru raketoplánů i orbitálních stanic.
Kosmonautika převážně nevážně
Cílová skupina: zrakově postižení.
Kdy a kde: Přednáška a beseda se bude konat v pondělí 30. kvetna 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Přednášející: Milan Halousek.
Popis: Aneb Co dělají kosmonauti, když se řídicí středisko nedívá! Kosmická éra lidstva započala 4. října 1957 startem prvního Sputniku. Cesta od čínských raketek k dnešní kosmonautice byla ale dlouhá, se spoustou překážek, ale i úžasných okamžiků.
Na přednášce Milana Halouska z České astronomické společnosti si připomeneme ty nejvýznamnější mezníky kosmické historie – prvního člověka ve vesmíru, přistání pozemšťanů na Měsíci, i prvního československého kosmonauta, éru raketoplánů i orbitálních stanic.
Vesmír „Made in China“
Cílová skupina: zrakově postižení.
Kdy a kde: Přednáška a beseda se bude konat v pondělí 13. června 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Přednášející: Tomáš Přibyl.
Popis: Čína je kosmickou supervelmocí se vším všudy. Zvládla vyslat člověka do vesmíru, vytvořit vlastní orbitální stanici, její sonda s výsadkovým modulem a automatickým vozidlem dorazila na Mars, odzkoušela novou kosmickou loď i malý raketoplán, vyvíjí znovupoužitelné rakety, její sondy pracují na přivrácené i odvrácené straně Měsíce, zvládla odběr vzorků hornin z jeho povrchu a jejich dopravu do pozemských laboratoří, testuje kosmické zbraně… Představíme si čínskou vesmírnou současnost a nejbližší budoucnost, o níž ještě hodně, hodně uslyšíme.
Nové výzvy kosmonautiky – zpátky na Měsíc!
Cílová skupina: zrakově postižení.
Kdy a kde: Přednáška a beseda se bude konat v pondělí 18. července 2022 od 17.30 do 19.00 (předběžný termín) přes sociální síť Clubhouse: klub Potměchuť. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Přednášející: Milan Halousek.
Popis: Co nás čeká v kosmonautice v příštích letech? Nové vesmírné stanice, nové nosné rakety, nové kabiny pro kosmonauty, základna na jižním pólu Měsíce. To všechno přinese rozbíhající se program ARTEMIS, program návratu lidí na Měsíc po téměř šedesáti letech. A potom bude na řadě cesta na Mars, vesmírná turistika, lety na hranici vesmíru, … Do budoucnosti létání do vesmíru můžete nahlédnout na přednášce Milana Halouska z České astronomické společnosti.
Třináct velvyslanců lidstva u planety Mars
Cílová skupina: zrakově postižení.
Přednášející: Tomáš Přibyl.
Popis: Je jich přesně třináct. Automatických sond, které dnes létají nad Marsem, stojí nebo jezdí na jeho povrchu. Nikdy v historii nečelila žádná jiná planeta takové pozemské invazi jako právě nyní Mars. Co všechno u Marsu zjišťujeme, jaké sondy u něj pracují a co dělají? Jaké úžasné výpravy se chystají? A otázka nejzásadnější: kdy vstoupí lidská noha na povrchu jiné planety, na povrch Marsu?
Kdy a kde: Pondělí 27. prosince 17:30 až 19:00. Akce proběhne online prostřednictvím Clubhouse - kanál Radka Seiferta s názvem Potměchuť. Skupina bude otevřená - tedy lze se připojit bez předchozí registrace.
Kosmonautika dle SpaceX a Elona Muska
Cílová skupina: zrakově postižení.
Přednášející: Tomáš Přibyl.
Popis: Před dvaceti lety neexistovala, před deseti lety byla vysmívaná, dnes je firma SpaceX nejdůležitějším hráčem v kosmonautice. Ve vlastní režii postavila nejsilnější raketu dnešní doby Falcon Heavy, provozuje nákladní i pilotovanou verzi lodi Dragon, opakovaně startuje s „repasovanými" nosiči Falcon, chystá monstrózní meziplanetární loď jako vystřiženou ze sci-fi filmů... Co všechno může Elon Musk ve vesmíru dosáhnout?
Kdy a kde: Pondělí 13. prosince 17:30 až 19:00. Akce proběhne online prostřednictvím Skype. Informace k přístupu budou poslány účastníkům po přihlášení. Počet účastníků je limitovaný - na akci je nutné se zaregistrovat (Toto setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením). Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
V případě, že si příliš nerozumíte se Skype, prosím, seznamte se s ovládáním - důležité je umět se připojit (případně přijmout hovor) ke skupině, vypnout a zapnout mikrofon, vypnout a zapnout kameru, odpojit se. Nabízíme vám vyzkoušet si ovládání Skype již některý den před besedou.
Letenku do vesmíru, prosím
Cílová skupina: zrakově postižení.
Přednášející: Tomáš Přibyl.
Popis: Po dekádách slibů se zdá, že díky novým dopravním prostředkům přichází éra kosmické turistiky. Kolik dnes stojí letenka do vesmíru? Kam až může její cena klesnout? Kdo zvládne let do vesmíru a má tak šanci se stát kosmonautem-turistou? A kdy se na dovolenou vydáme místo k Jadranu na Měsíc?
Besedu povede Tomáš Přiby – publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu. Za všechny jmenujme Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky nebo Dobytí Měsíce. Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA ve Spojených státech, potkal více než 260 kosmonautů, byl u startů několika raketoplánů. Sbírá podpisy kosmonautů, jeho sbírka patří k největším na světě a je zapsána v České knize rekordů. Pracuje jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.
Kdy a kde: Pondělí 29. listopadu 17:30 až 19:00. Akce proběhne online prostřednictvím Skype. Informace k přístupu budou poslány účastníkům po přihlášení. Počet účastníků je limitovaný - na akci je nutné se zaregistrovat (Toto setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením). Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru!
Cílová skupina: zrakově postižení.
Přednášející: Milan Halousek.
Popis: Před šedesáti lety, 12. dubna 1961, poprvé úspěšně do vesmíru vzlétl člověk. Sovětský kosmonaut a první člověk ve vesmíru Jurij Alexejevič Gagarin. V kosmické lodi Vostok 1 oblétl Zemi a přistál (po 106 či 108 minutách). O významném a odvážném kroku do vesmíru účastníky seznámí Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládající člen českého Kosmo Klubu, člen Astronomické společnosti Pardubice a dříve dlouholetý pracovník České kosmické kanceláře.
Kdy a kde: Čtvrtek 21. října 2021 od 17:30 do 19:00 – Brno, knihovna Teirésia (celouniverzitní středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity). Komenského náměstí 2, 602 00 Brno.
Na akci je nutné se zaregistrovat: Toto setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Astronomický snímek dne pro těžce zrakově postižené
Cílová skupina: zrakově postižení.
Realizace: Petr Dušek.
Popis: Čeští těžce zrakově postižení zájemci o astronomii a kosmonautiku se mohou zúčastnit představení jakýchkoliv „Astronomických snímků dne“. Zájemce si může vybrat jakýkoliv snímek ze serveru https://www.astro.cz/apod/ (česká verze) nebo https://apod.nasa.gov/apod/ (anglická verze). Vybraný snímek převedeme do reliéfní podoby vnímatelné hmatem a dodáme poštou. K vyhotovenému reliéfu je zhotoven také speciální popis obrázku, jenž pomůže v orientaci v reliéfním obrázku.
Astronomický snímek dne je projekt NASA (V USA Národní úřad pro letectví a vesmír) a Michiganské technologické univerzity, který „Každý den představuje jiný obrázek nebo snímek našeho fascinujícího vesmíru spolu se stručným vysvětlením od profesionálního astronoma.“ 1, přičemž obvykle se obrázky a popisky – prezentované na webu APOD (Astronomy Picture of the Day) – vztahují k nějaké aktuální astronomické události. Může se jednat například o snímky ve viditelném spektru světla, ale i v neviditelných vlnových délkách či zobrazované ve falešných barvách. Nezřídka se objeví videozáznamy, animace či různá umělecká pojetí s astronomickým motivem. První Astronomický snímek dne se na webu objevil dne 16. června 1995, takže od té doby se jich v archivu APOD nastřádalo již docela hodně.
Kdy a kde: Průběžně počínaje 1. listopadem 2021. První experimentální akce podobného charakteru, nazvaná „Reliéfy vybraných Astronomických snímků dne z roku 2020“ proběhla v březnu 2021 (a následně byla několikrát prodloužena). Akce je určena pro Českou republiku.
Z kapacitních důvodů jeden zájemce si může objednat maximálně dva snímky (reliéfy) za měsíc. Na zvýšení kapacit pracujeme. Doba dodání reliéfu se může lišit podle náročnosti zpracování – zpravidla v řádu dní až týdnů.
Zájemci nás mohou kontaktovat prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vzdělávání zrakově postižených v přírodních vědách s využitím 3D tisku
Cílová skupina: Školy, hvězdárny a planetária, muzea a další organizace či zájemci zabývající se vzděláváním zrakově postižených v přírodních vědách s využitím 3D tisku.
Popis: Seminář, workshop pro zájemce o využití 3D tisku při vzdělávání zrakově postižených v přírodních vědách. 3
3D tiskem vytváříme trojrozměrné (zpravidla ve smyslu rozměrů kartézské soustavy souřadnic) objekty na základě digitálního vstupu – additive manufacturing file (AMF) – robotem „3D tiskárnou“. 3D tisk nám otevírá dříve netušené možnosti nejen v případě zrakově postižených vzdělávání osob v oblasti přírodních věd. Byť 3D tisk je oblast fascinující, je třeba při jeho využívání být obezřetný.
Workshop či seminář zájemce seznamuje s procesem 3D tisk, jeho výhodami i nevýhodami při výuce a účastníkům umožňuje zapojit se do širší diskuse k tématu 3D tisk a vzdělávání.
Workshop je realizován ve spolupráci s Agorou, Světluškou, Odbornou skupinou pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku ČAS a jako výstup projektu Inkluzivní vzdělávání: zajištění účasti osob se zdravotním postižením na neformálním vzdělávání dospělých (IEDA), na kterém se podílí Středisko Teiresiás MU.
Kdy a kde: 13. listopadu 2021 od 10.00 do 17.00. Technické muzeum v Brně v rámci akce Zažij svět nevidomých – externí odkaz, nový tab!